خانه / هلال احمر / پیگیر ایجاد مراکز «تخت حاد» هستیم

پیگیر ایجاد مراکز «تخت حاد» هستیم

معاون بهداشت، درمان و توانبخشی هلال‌احمر گفت: یکی از درخواست‌های ما این است که ساخت اندام‌های مصنوعی تحت پوشش بیمه قرار گیرد.

دکتر حسن صفاریه در مورد فعالیت‌های انجام شده توسط معاونت بهداشت، درمان و توانبخشی هلال‌احمر اظهار کرد: این معاونت فعالیت‌هایی را داخل و خارج از کشور در شرایط عادی و اضطراری انجام می‌دهد. خدمات توانبخشی ما عمدتا در داخل کشور انجام می‌شود اما در خارج کشور هم فعالیت‌هایی را انجام می‌دهیم. خدمات بهداشتی نیز با همکاری وزارت بهداشت صورت می‌گیرد.

وی افزود: یکی از فعالیت‌های شاخص ما مربوط به داروخانه‌ها است. در‌سال گذشته، ۳۴ داروخانه هلال‌احمر ٢‌میلیون نسخه را تأمین کردند. همچنین ۱۳۶ واحد مرکز توانبخشی ما هم در‌سال گذشته به ۵۵۰‌هزار نفر خدمات دادند. ۴۲ مرکز درمانی ما که در ۲۶ استان قرار دارند، در‌سال گذشته به یک‌میلیون و ۸۰۰‌هزار نفر خدمات ارایه کردند.

معاون بهداشت، درمان و توانبخشی هلال‌احمر در مورد فعالیت‌های این معاونت در خارج کشور نیز به ایسنا گفت: ما دو بیمارستان و مرکز سلامت در آمریکای جنوبی، ٨مرکز در آفریقا و ۴مرکز در خاورمیانه داریم که خدمات بهداشتی، درمانی و توانبخشی در خارج از کشور ارایه می‌دهند. صفاریه در مورد این‌که آیا طرح ارسال داروهای بیماران خاص به در خانه‌های بیماران عملیاتی شد یا خیر گفت: ما ۳۶ داروخانه در ۳۰ استان کشور داریم و تنها استان لرستان است که داروخانه هلال‌احمر در آن قرار ندارد. بعضی از داروخانه‌ها این طرح را انجام دادند اما تعداد آنها کم است. اغلب، درخواست‌کنندگان به خود داروخانه‌ها مراجعه می‌کنند. به دلیل کمبود نیرو و امکانات این داروخانه‌ها را موظف به انجام این کار نکردیم اما آنهایی که امکانش را دارند این کار را انجام می‌دهند.

وی در مورد این‌که آیا تعداد داروخانه‌های هلال‌احمر سطح کشور، پاسخگوی تقاضا هست، عنوان کرد: ما متولی دارو نیستیم. مسئولیت این کار با وزارت بهداشت است و براساس قانون ما به آنها کمک می‌کنیم. بنابراین ظرفیت‌ها پاسخگو نیست بلکه ما ظرفیت استراتژیک داریم و به وزارت بهداشت کمک می‌کنیم. با این حال داروخانه‌های دیگری علاوه بر داروخانه‌های هلال‌احمر هستند که خدمات ارایه می‌دهند.

معاون بهداشت، درمان و توانبخشی هلال‌احمر اضافه کرد: در گذشته داروهای خاص تنها در داروخانه‌های هلال‌احمر توزیع می‌شد اما حالا داروخانه‌های دیگری هم هستند که فعالیت می‌کنند. با این حال مردم برخی از اقلام دارویی‌شان را تنها در داروخانه‌های هلال‌احمر می‌توانند تهیه کنند.

صفاریه درمورد بدهی‌های بیمه‌ها به داروخانه‌های هلال‌احمر گفت: در کشور ما بیمه‌ها هزینه خدماتی که مراکز درمانی ارایه می‌دهند را با فاصله زمانی طولانی پرداخت می‌کنند. این تاخیرها گاهی اوقات در کار داروخانه‌ها مشکل ایجاد می‌کند. اگر این هزینه‌ها پرداخت شود می‌توان خدمات بهتری ارایه کرد. این تأخیر گاهی اوقات به یک‌سال هم می‌رسد. با توجه به این‌که داروهای هلال‌احمر اغلب داروهای خاص و گران‌قیمتی هستند، این معوقات تاثیرات بیشتری می‌گذارد.

وی در مورد این‌که هلال‌احمر بودجه تأمین داروها را در زمانی که بیمه‌ها معوقات‌شان را دیر پرداخت می‌کنند از کجا تأمین می‌کند، عنوان کرد: هلال‌احمر با توجه به منابعی که دارد سعی می‌کند منابع مالی این داروها را تأمین کند تا در روند دریافت داروی بیماران مشکلی پیش نیاید.

معاون بهداشت، درمان و توانبخشی هلال‌احمر در مورد منابعی که هلال‌احمر هزینه‌ها را از آن تأمین می‌کند، اظهار کرد: از طریق درآمدهای دولتی‌مان و همچنین از طریق محل درآمدهای داخلی این هزینه‌ها تأمین می‌شود. ما این سه منبع مالی را داریم از آنها استفاده می‌کنیم تا داروخانه‌ها در توزیع داروهای‌شان دچار مشکل نشوند و همیشه بتوانیم خدمت خود را ارایه بدهیم.

صفاریه در مورد این‌که آیا بیمه‌ها هنگام پرداخت معوقات داروخانه‌های هلال‌احمر را در اولویت قرار می‌دهند یا خیر گفت: این مشکلات بیمه‌های کشور در کار همه مراکز تأثیر دارد اما به نظر می‌رسد که اگر قرار بر پرداخت باشد، هزینه مراکز خصوصی را زودتر پرداخت می‌کنند. با این حال ما سعی کردیم خدمات‌مان خدشه‌دار نشود.

وی درمورد این‌که آیا رقم بدهی بیمه‌ها به هلال‌احمر مشخص است، اظهار کرد: خیر. ما ۳۶ مرکز داریم که به صورت منطقه‌ای اداره می‌شوند و برای مشخص شدن رقم طلب‌ها باید از آنها استعلام کرد.

معاون بهداشت، درمان و توانبخشی هلال‌احمر در مورد برنامه‌های پیش‌روی این معاونت عنوان کرد: ما طبق برنامه ۵ساله داریم حرکت می‌کنیم و این هم به واسطه مدیریت مطلوب ریاست جمعیت است که از‌سال ۹۶ موظف شدیم براساس دو برنامه۵ساله پیش برویم. برنامه ۵ساله اول از ۹۶ تا ۱۴۰۰ و برنامه دوم از ۱۴۰۱ تا ۱۴۰۵ است. البته ما در گذشته هم برنامه داشتیم ولی مانند این برنامه‌های ۵ساله، علمی، آکادمیک و قدم به قدم نبود. از امسال براساس این برنامه پیش می‌رویم.

صفاریه ادامه داد: طبق این برنامه و براساس توان‌مان قصد داریم در زمینه توانبخشی کلینیک‌های تخصصی را در استان‌های مختلف راه‌اندازی کنیم. کار دوم ما هم ایجاد مراکز توانبخشی تحت حاد است. مراکز تحت حاد به کسانی خدمت‌رسانی می‌کنند که از بیمارستان مرخص شده‌اند اما هنوز توانمند نشده‌اند. به‌عنوان مثال اگر فردی درحادثه‌ای قطع نخاع شود، باید در این مراکز روی او کار شود تا بتواند توانایی لازم را به دست آورد.

وی ادامه داد: همچنین در نظر داریم در مناطقی از استان‌ها که امکان دسترسی به خدمات درمانی کمتر است مراکزی را ایجاد کنیم که این کار براساس اعلام نیاز وزارت بهداشت و مناطقی که این وزارتخانه مشخص می‌کند ایجاد می‌شود.

صفاریه در مورد گسترش خدمات در بخش دارویی گفت: در این بخش هم در نظر داریم تعداد داروخانه‌ها را افزایش دهیم. خدمات در شرایط اضطراری هم از برنامه‌های مهمی است که موظف شدیم خود را هم به استانداردهای بین‌المللی برسانیم و هم با افزایش امکانات بتوانیم تمام کشور را پوشش بدهیم.

معاون بهداشت، درمان و توانبخشی هلال‌احمر گفت: این ازجمله برنامه‌های ما است که ممکن است در یک‌سال یا در پایان برنامه ۵ساله انجام دهیم. با توجه به این‌که تمام برنامه‌های معاونت بهداشت، درمان و توانبخشی باید با هماهنگی وزارت بهداشت صورت گیرد برای تمام این فعالیت‌ها هماهنگی کامل با وزارت بهداشت وجود دارد.

وی با اشاره به توجه به بیمه برخی از خدمات مربوط به توانبخشی اظهار کرد: اگر ساخت اندام مصنوعی ما تحت پوشش بیمه قرار گیرد خیلی‌ها می‌توانند از این اقدام سود برند و با این کار هزینه‌ها برای مردم کاهش پیدا می‌کند. یکی از درخواست‌های ما این است که ساخت اندام مصنوعی تحت پوشش بیمه قرار گیرد. درخواست دوم ما هم این است که دولت بودجه ما را تأمین کند تا بتوانیم بهتر خدمت‌رسانی کنیم.

درباره ی تحریریه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.