خانه / گفتاردرمانی / دانش گفتاردرمانی بازیچه دعوای جناحی و لفاظی نیست

دانش گفتاردرمانی بازیچه دعوای جناحی و لفاظی نیست

عضو هیئت مدیره انجمن گفتاردرمانی نسبت به عدم آگاهی برخی مدیران، نمایندگان و سیاسیون از دانش گفتاردرمانی به شدت انتقاد کرد.

اتابک وثوقی ، اظهار داشت: آسیب شناسی گفتار و زبان حرفه ای است که خدمات کلینیکی ارائه داده، عهده دار ارائه خدمات پیشگیری، پشتیبانی، آموزش، مدیریت و تحقیق در حیطه ارتباط و بلع در سراسر طول زندگی افراد از نوزادی تا پیری است.

وی ادامه داد: خدمات آسیب شناسی گفتار و زبان در زمینه تشخیص و درمان مشکلات بلع، اختلالات گفتارو زبان و اختلالات شناخت – ارتباط، که منجر به ناتوانی های ارتباطی می شود. دبیر کمیته فنی انجمن علمی گفتار درمانی ایران تصریح کرد: وظیفه آسیب شناس گفتار و زبان درمان اختلالات تولید گفتار (شامل تولید، آپراکسی، دیزارتری)، تشدید (هایپرنیزالیتی و هایپونیزالیتی)، صوت (کیفیت آواسازی، زیروبمی، تنفس)، روانی گفتار( لکنت)، زبان ( درک، بیان، کاربرد شناختی، صرف و نحو)، شناخت ( توجه، حافظه، حل مسئله، عملکردهای اجرایی) و تغذیه و بلع (در سطوح دهانی، حلقی و مروی) است.

وثوقی با انتقاد از برخی فعالان سیاسی، مقامات اجرایی، نمایندگان مجلس و برخی شخصیت ها که از عنوان گفتاردرمانی سوءاستفاده می کنند، گفت: استفاده از کلمات و عناوین توسط مقامات و مدیران بار معنایی و حقوقی دارد، بدون شک انتظار مردم از مدیران و نمایندگان مجلس و چهره های مطرح سیاسی که تجربه مدیریت کلان دارند، دقت در استفاده درست از کلماتو اصطلاحات است.

وی اظهار داشت: متاسفانه از دانش گفتار درمانی در دعواهای سیاسی استفاده نادرست و غلطی می شود، که این موضوع باعث رنجش خاطر همکاران گفتاردرمان سراسر کشور شده است. دانش گفتار درمانی فراتر از زبان بازی، وعده های توخالی و لفاظی است.

درباره ی تحریریه

همچنین ببینید

بیمه سلامت هزینه خدمات توانبخشی را پرداخت نمی کند/خانواده ها هزینه ها را از جیب می پردازند

معاون توانبخشی سازمان بهزیستی گفت: بیمه سلامت باید هزینه خدمات توانبخشی معلولان را پرداخت کند …

یک دیدگاه

  1. این از شاهکار های زبان فارسی است که کلمات معانیه مختلفی دارند یا از شاهکار های سیاسیون ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.